محصولات


دستورات آشپزی

اسنک پنیر و مرغ
اسنک پنیر و مرغ

ادامه مطلب

روش تهیه استیک


استیک

مواد لازم:

استیک نوعی کباب فرنگی محسوب میشودکه معمولا" هر تکه آن 150 تا 200 گرم وزن دارد و دارای قطری به اندازه 2 تا 4 سانتی متراست.فرنگی ها نوع نیم پزاستیک را بیشتر می پسنددند و اعتقاد دارند هر چه قطر استیک بیشتر باشد مرغوبترخواهدبود.البته روش نیمپز با ذائقه ما ایرانی ها جورنیست و نوع مغزپخت طرفداران بیشتری دارد.مدت طبخ استیک با توجه به نوع ذائقه متفاوت است ولی معمولا" به سه صورت میتوان آن را تهیه کرد:

* خوندار یا نیمه خام که دراین حالت هرطرف استیک تنها 1دقیقه روی حرارت طبخ میشود.

* درحالت متوسط هرطرف استیک به مدت2 تا 3 دقیقه روی حرارت میماند.

* درحالت مغز پخت نیزهرطرف استیک به مدت8 تا10دقیقه روی حرارت میماند.البته هرکدام از این زمان ها با توجه به نوع گوشت (ازلحاظ جوان یا پیر بودن دام) و ضخامت و نوع برش (راسته،ران یا فیله) متفاوت است.

موادلازم برای 4 نفر:

گوشت راسته گوساله جوان:600 گرم

کره یا روغن: 100 گرم

نمک و فلفل: به میزان لازم

هویج پخته، لوبیا سبزپخته، سیب زمینی سرخ کرده برای تزئین

طرز تهیه استیک به روش اول:

گوشت راسته را با برش عمود بر بافت به چهارتکه 150گرمی تقسیم میکنیم(قطر هر تکه باید حدود 2تا 3 سانتیمتر باشد و بهتراست ازگوشت بیات شده استفاده شود).تکه های گوشت را با فلفل طعم دارمیکنیم.تابه چدنی راروی حرارت قرارمیدهیم تاداغ شود.بعدبرای هر تکه گوشت 25 گرم  کره در تابه میریزیم.بعداز اینکه کره آب شد استیک را در تابه میگذاریم و واجازه میدهیم تا دو طرف آن برشته شود.استیک را درظرف مناسبی میگذاریم روی آن نمک میپاشیم و با هویج، لوبیاسبز و سیب زمینی تزئین و سرو میکنیم.

طرزتهیه استیک به روش دوم:

استیک به روش کبابی یا گریل روی شبکه آهنی تهیه میشودبه این صورت که:

برش گوشت گوساله را مانند روش اول انجام میدهیم.تکه های گوشت را با فلفل طعم دارمیکنیم.کره یا روغن را با فرچه روی گوشت می مالیم و آن را روی شبکه آهنی قرار داده.(حرارت بایدکاملا" تندباشد تاگوشت آب نیندازد).بعد ازاین که یک طرف استیک برشته شد آن را برمیگردانیم تا طرف دیگر نیز برشته شود.بعداز پخت کامل استیک روی آن نمک میپاشیم درظرف مناسبی قرارمیدهیم و مانند روش اول تزئین و سرو میکنیم.

نکات مهم درتهیه استیک:

* گوشت استیک باید از راسته ی گوساله جوان تهیه شود د رغیراین صورت میتوان از فیله گوساله هم استفاده کرد..

*هنگام پخت استیک از برگرداندن آن به این رو و آنرو خودداری کنید زیرا باعث آب انداختن 'وشت شده و استیک را سفت میکند.

* نمک استیک را حتما"زمان سرو روی آن بپاشید زیرا پاشیدن نمک هنگام طبخ موجب خروج خونابه ازگوشت و دیرپز شدن آن میشوددرنتیجه کیفیت استیک پایین می آید.

* استیک را میتوان با انواع تره بارپخت و ترجیحا" درکمی کره تفت داد.

*درهنگام سرو میتوان کمی کره روی استیک قرار داد تا با حرارت استیک آب شده و روی استیک ها کمی براق شود.

*برای اینکه استیک کاملا" مغزپخت شود میتوان آن را با بیفتک کوب کوبید تا حرارت بیشتر به مغزگوشت نفوذ کند.

* انتخاب تابه چدنی به دلیل ضخامت آن است زیرا حرارت را دیرتر از دست میدهید و گوشت درحین پخت آب نمی اندازد.

* استیک ها را یکی یکی درتابه سرخ کنید زیرا سرخ کردن استیک ها باهم دمای تابه را پایین می آورد و باعث آب انداختن گوشت میشود.البته میتوان بعدازاین که یک طرف استیک پخته شددرحین برگرداندن تکه دیگری از استیک در تابه قرار داد.

* گوشت دامی که تازه کشتارمیشود به دلیل سفت بودن آن برای تهیه استیک و کباب مناسب نیست بنابراین بهتراست گوشت دام پس ازکشتار 3 تا 15روز در سردخانه بماند تا به اصطلاح گوشت بیات شود.

بازگشت