محصولات


دستورات آشپزی

همبرگر سوخاری
همبرگر سوخاری

ادامه مطلب

کباب مرغ تابه ای


کباب مرغ تابه ای

مواد لازم:
گوشت مرغ :500 گرم، چرخ كرده
نمك :به مقدار لازم
پياز 1 :عدد، درشت، رنده شده
سير: 1 تا 2 حبه، پوره شده
سماق قرمز: 1 قاشق سوپخوري
كره‌ 2 :تا 3 قاشق سوپخوري، نرم شده
زردچوبه، فلفل، ادويه، مخلوط ، تخم‌گشنيز، پودر ژله، زيره آسياب شده :به مقدار لازم
محلول زعفران غليظ :به مقدار لازم
پياز: 1 عدد، ورقه‌شده
گوجه‌فرنگي كوچك :به تعداد لازم
سبزي خشک معطر: به مقدار لازم

 

طرز تهيه: 

 


1
ـ ابتدا گوشت چرخ كرده‌ي مرغ را با نمك ورز دهيد، پياز رنده شده را با سير پوره شده، سماق، كره‌ي نرم‌شده، ادويه‌ها و محلول زعفران غليظ مخلوط كنيد سپس به مايه‌ي گوشت فوق اضافه مخلوط نماييد (مايه را بگيريد) صحيح ورز دهيد تا انسجام را پيدا نمايد.

 


2
ـ اندكي روغن كف تابه مورد نظر بريزيد و كاملاً كف تابه را به روغن آغشته كنيد سپس مايه‌ي گوشت فوق را كف تابه به صورت صاف و يك‌دست پخش كنيد،‌ در تابه را بگذاريد و روي حرارت كم قرار دهيد، پس از آب انداختن گوشت در تابه را برداريد و كباب را به اشكال دلخواه برش دهيد سپس مجدداً در تابه را بگذاريد و اجازه دهيد تا آب گوشت جمع شود سپس كباب‌ها را برگردانيد تا طرف ديگر آن هم طلايي رنگ شود، پيازهاي ورقه شده را كه به صورت حلقه در آورده‌ايد روي سطح كباب‌ها بچينيد مجدداً در قابلمه را بگذاريد و اجازه دهيد تا كباب و پياز پخته شود. 

 


در اين فاصله سيني مورد نظر را چرب و گوجه‌فرنگي‌هاي كوچك را روي سيني قرار و يك بعلاوه كوچك روي آن‌ها ايجاد كنيد و روي آن كمي سبزي معطر خشك شده نظير گشنيز، نعناء، يا جعفري و امثالهم بريزيد و نمك بپاشيد سپس سيني را در فر 350 درجه فارنهايت يا 175 درجه سانتي‌گراد و طبقه اول فر از بالا قرار دهيد پس از آماده شدن از فر خارج كنيد. كباب‌هاي آماده شده را كه از رنگ و طعم بي‌نظيري برخوردار است در ظرف مورد نظر قرار داده و با گوجه‌فرنگي‌هاي آماده شده و چلوي دورنگ (سفيد و زعفراني) و چند برگ سبز تزيين سپس سرو نماييد.


توضيح:
مي‌توانيد پس از تبخير شدن آب كباب،‌ گوجه‌فرنگي‌ها را دورتادور كباب در تابه بچينيد و با اين روش كباب و گوجه‌فرنگي‌ها را همزمان با هم بپزيد.


مي‌توانيد به ميزان دو قاشق چايخوري رب گوجه‌فرنگي و يك عدد تخم‌مرغ را به مايه گوشت اضافه نماييد تا كباب خوشرنگ و مغذي‌تر و متفاوتي داشته باشيد.


مي‌توانيد به ميزان يك‌سوم پيمانه ماست چكيده را جايگزين كره نماييد و در آن صورت سه قاشق سوپخوري سبزي معطر ريز خرد شده هم به مايه گوشت مي‌توانيد به ميزان يك‌چهارم پيمانه پيازچه ريز خرد شده را با يك‌چهارم پيمانه زيتون سياه(بدون هسته) ريز خرد شده را به مايه گوشت بيفزاييد در آن صورت مواد ذكرشده را آخرين مرحله به مايه گوشت اضافه و مايه را بگيريد.


مي‌توانيد از دو نوع گوشت چرخ كرده (گوشت قرمز و گوشت سفيد) را با هم استفاده نماييد.
مي‌توانيد سه قاشق سوپخوري سس گوجه‌فرنگي را با دو قاشق سوپخوري فلفل از نوع دلمه ريز خرد شده را همراه با خردل (به ميزان لازم) به مايه‌ي گوشت اضافه كنيد.


مي‌توانيد مايه‌ي گوشت را روي تخته كار به صورت رولت باريك در آورده،‌ با يك كارد به اندازه‌هاي يك‌سان تقسيم نماييد سپس هر قسمت را در دست به شكل سيگارت درآورده و در يك بشقاب قرار دهيد سپس همه را كه با اين روش آماده كرديد در روغن گرم شده سرخ نماييد(كباب لقمه‌اي ناميده مي‌شود) كباب لقمه‌اي را با مخلوط پياز خلال شده و جعفري خرد شده و سماق و گوجه‌فرنگي سرو نماييد.

 
بازگشت